Kazimierz Pułaski - prelekcja

Utworzono dnia 24.03.2024

Kazimierz Pułaski - prelekcja

15 marca 2024 roku w sali konferencyjnej MPN odbyła się prelekcja dla uczniów, nauczycieli, rodziców Szkoły Podstawowej w Krempnej na temat kandydata na patrona szkoły generała Kazimierza Pułaskiego.

W prelekcji wzięli udział:

1. pan Wiesław Kmiecik – przewodniczący Rady Gminy Krempne – główny organizator spotkania,

2. dyrektor MPN pan Norbert Knieć – gospodarz obiektu,

3. pani Katarzyna Maciejczyk – zastępca wójta Gminy Krempna,

4. pan Marcin Radzik – nauczyciel historii – prelegent,

5. pani Barbara Mielczarek – prezes fundacji im. Generała Pułaskiego – prelegentka,

6. pan Dariusz Mielczarek – członek stowarzyszenie (tutaj konfederat),

7. pani Irena Ziemba – dyrektor GOKiR w Krempnej – współorganizatorka spotkania,

8. major Marek Kmiecik zastępca dowódcy 3 bBatalionu Strzelców Podhalańskich, szef sztabu batalionu– absolwent szkoły w Grabiu, miłośnik i pasjonat naszej lokalnej historii,

9. uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Prelekcja rozpoczęła się od przywitania zebranych uczestników przez panią Urszulę Miśkowicz dyrektorkę Zespołu Szkół w Krempnej oraz odśpiewania Pieśni konfederatów barskich. Następnie prowadzący prelekcję: Pani Barbara i pan Mariusz w interesujący sposób przenieśli słuchaczy w czasy konfederacji barskiej. Wykorzystując prezentację multimedialną i osobę konfederata (pan Dariusza) ukazali najważniejsze wydarzenia i pojęcia związane z tematem. Dzieci chętnie odpowiadały na rzucane im dość często pytania, oglądały podając sobie z rąk do rąk czapkę konfederatkę i ryngraf.

Po skończonej prelekcji głos zabrał major Marek Kmiecik, który w kilku słowach powiedział, dlaczego postać Generała Kazimierza Pułaskiego winna być wzorem dla młodzieży. Podkreślił jak ważna jest rola nauki i małej ojczyzny w życiu każdego Polaka. Na zakończenie złożył podziękowania pani Lubomile Smołkowicz swojej nauczycielce ze szkoły podstawowej stwierdzając, że to kim jest teraz zawdzięcza między innymi nauczycielom.

Na zakończenie odbył się konkurs w dwóch kategoriach klasy młodsze i klasy starsze. W jury zasiedli prelegenci i Barbara Leputa – nauczycielka historii.

W grupie młodszych uczniów I miejsce zajęła Milena Kmiecik, II miejsce Ryszard Skrok – Wolski, III miejsce Miłosz Dziuń.

W grupie uczniów starszych I miejsce zajął Kazimierz Skrok - Wolski, II miejsce  zajął Dominik Gąsior  III miejsce zajął Mikołaj Adamski.

Fundatorem nagród był pan Wiesław Kmiecik.

Serdecznie dziękujemy:

-  panu Norbertowi Knieciowi za bezpłatne udostępnienie sali,

- panu Wiesławowi Kmiecikowi za organizację prelekcji i ufundowanie nagród,

- panu Marcinowi Radzikowi i państwu Mielczarkom za wspaniałą prelekcję,

- majorowi Markowi Kmiecikowi za pokazanie czym jest patriotyzm i wdzięczność oraz drobne gadżety do szkoły,

- pani Irenie Ziembie za nagłośnienie i naukę pieśni,

- wszystkim obecnym za aktywne wysłuchanie prelekcji.