KLASA 1 ZREALIZOWAŁA ZADANIA Z II MODUŁU: „BĄDŹ DOBRY DLA ZWIERZĄT”

Utworzono dnia 08.04.2024

KLASA 1 ZREALIZOWAŁA ZADANIA Z II MODUŁU:
„BĄDŹ DOBRY DLA ZWIERZĄ
T”

Uczniowie 1 klasy Szkoły Podstawowej w Krempnej w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego CZYTAM Z KLASĄ „Lekturki spod chmurki” wykonali zadania związane z II modułem: „Bądź dobry dla zwierząt”.

Wspólnie przeczytaliśmy książeczkę Toma Justyniarskiego pt. „Psie troski”. Ta wzruszająca historia o przyjaźni psa Betty i Adasia bardzo się wszystkim spodobała. Przyczyniła się ona do podjęcia rozmów na temat przyjaźni ludzi i zwierząt, właściwego ich traktowania, sposobów opieki nad nimi. Dzieci uświadomiły sobie, że posiadanie zwierząt to bardzo duża odpowiedzialność.

Uczniowie uzupełnili kolejne strony swoich „Lekturników”. Powstały tam portrety głównych bohaterów – Betty i Adasia.

W kolejnym zadaniu uczniowie przygotowali lekturkową pizzę, na której zilustrowali ich przygody. Praca każdego ucznia przyczyniła się do powstania wspólnej, ciekawej ilustracji, którą można było podziwiać na wystawce w klasie.

Uczniowie klasy I wraz z kolegami z klasy II i III zorganizowali Dzień Głośnego Czytania. Zaprosili panią bibliotekarkę, rodziców, nauczycieli i młodszych kolegów z oddziału przedszkolnego. Zaprezentowali im swoją lekturę zachęcając do jej przeczytania. Kilku uczniów głośno przeczytało fragmenty lektury „Psie troski”.  Inne książeczki o zwierzętach czytała pani bibliotekarka oraz uczniowie innych klas. Podczas spotkania pierwszoklasiści recytowali wierszyki o zwierzętach. Były również różnego typu zagadki, zabawy ruchowe nawiązujące do świata zwierząt. Można było także poznać kilka ciekawostek.

Na podsumowanie omawiania lektury uczniowie dokonali samooceny w „Lekturnikach”. Na jej podstawie można stwierdzić, że wszyscy doskonale poznali Betty i jej przygody, a co najważniejsze wiedzą, co dobrego można zrobić dla zwierząt.

Spośród zadań dobroczynnych dzieci postanowiły zadbać o ptaki zimową porą. Najpierw wspólnie zgromadzili ptasie przysmaki, przygotowali ich mieszankę. Następnie wykorzystując tekturowe rolki posmarowane obficie tłuszczem przygotowali smakowite tubki. Powstało też kilka ziarnisto-tłuszczowych kul. Ptasie przysmaki wywiesili w przyszkolnym ogródku. Ptaki szybko się o nich dowiedziały i korzystały z dobroci dzieci. Zawsze mogły też liczyć na znalezienie czegoś w karmnikach ustawionych przy oknach.