Korzystanie z mediów przez dzieci

Czas przed ekranem…..

Z komputera korzystają coraz młodsze dzieci. Zadecydowało o tym rozpowszechnienie urządzeń mobilnych z ekranami dotykowymi.

Czasami rodzice udostępniają im smartfony lub tablety, aby móc zająć się innymi sprawami. Kiedy powtarza się to codziennie, może się stać niebezpiecznym nawykiem.

Brak równowagi między czasem offline i online to poważny problem.

Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem?

Już 20% dzieci w wieku 1–2 lat i aż 35% w wieku 3 lat ma kontakt z urządzaniami z dostępem do Internetu - wynika z badań Rodzice i dzieci wobec zagrożeń dzieci w Internecie.

Według wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrii:

• dzieci do 2 roku życia nie powinny mieć kontaktu z telewizją, grami, komputerem, tabletem ani smartfonem;
  • dzieci w wieku 2–6 lat – czas przed ekranem  nie powinien wynosić więcej niż 20 minut dziennie (a aktywności nie powinny być zbyt interaktywne);
  • w wieku 6–12 lat czas, jaki dziecko spędza przed ekranem, nie powinien przekraczać 1–2 godzin dziennie;
  • powyżej 13 roku życia młodzi użytkownicy mogą spędzać w sieci 2–3 godziny, używając urządzeń elektronicznych;
  • gry wideo powinny pojawić się w życiu dziecka nie wcześniej niż od 6 roku życia.

Podobne zalecenia ma Światowa Organizacja Zdrowia (WHO):

• do 2 roku życia dziecko nie powinno mieć dostępu do ekranów;
  • powyżej 2 roku życia może korzystać z ekranów przez 15 minut dziennie;
  • w wieku przedszkolnym 30 minut dziennie;
  • w wieku wczesnoszkolnym maksymalnie 2 godziny dziennie.

Jaki wpływ na rozwój mózgu dziecka ma korzystanie z urządzeń cyfrowych?

Mózg człowieka jest bardzo plastycznym organem. Przez całe życie podlega ciągłym zmianom na poziomie komórek nerwowych i połączeń neuronalnych, przy czym

w pierwszych latach życia rozwija się najintensywniej. Do tego rozwoju dziecko potrzebuje doświadczania świata wszystkimi zmysłami – musi go zobaczyć, poczuć, usłyszeć,
dotknąć, posmakować. Ograniczenie pola działania dziecka i rodzaju bodźców może
mieć negatywny wpływ na rozwój struktur neuronowych mózgu – nie stymuluje mózgu
w taki sposób, żeby można było mówić o jego zrównoważonym rozwoju.
Z tego względu warto uczyć dzieci kontroli nad czasem spędzanym przed ekranami.

Tym bardziej, że mózg dziecka potrzebuje również intensywnych relacji z innymi osobami. Ani telewizja, ani komputer nie zastąpią kontaktów z rodziną, opiekunami czy innymi dziećmi, wspólnej zabawy, wspólnego czytania książek i innych doświadczeń, dzięki którym dzieci uczą się otaczającego je świata.

Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku:

KILKA FAKTÓW O DZIECIACH, MŁODZIEŻY I NOWYCH TECHNOLOGIACH:

1. Dzieci są dwukrotnie bardziej podatne na zakłócenia snu z powodu czasu spędzonego przed ekranem, niż dorośli.

2. Dzieci, które korzystają z ekranów przed snem, nie tylko krócej śpią, ale mają też wyższe BMI.

3. Dwulatki, które oglądają za dużo telewizji mają problemy zdrowotne w wieku nastoletnim. ​

4. Dzieci poniżej 2 roku życia – im więcej czasu korzystają z urządzeń mobilnych, tym większe ryzyko opóźnienia rozwoju mowy. ​

5. Im więcej dzieci korzystają z urządzeń elektronicznych, tym mniejsza szansa, że odrobią pracę domową. 6. Korzystanie z mediów społecznościowych w wieku 10 lat ma negatywny wpływ na dorastające dziewczynki w kwestii samooceny.

6. Można uzależnić się od smartfonu, a takie uzależnienie zwiększa samotność, niepokój i depresję.

7. Dzieci biorą z nas przykład. zarówno dobry i zły.

8. Wiedza wirtualna nie zastąpi uczenia się z natury.

Jak możesz przeciwdziałać niekontrolowanemu dostępowi dzieci do Internetu?

• Nie dawaj dzieciom poniżej 2 roku życia urządzeń cyfrowych z dostępem do Internetu.
  • Ustal czas i zasady korzystania z sieci przez dziecko odpowiednio do jego wieku.
  • Całą rodziną korzystajcie z mediów cyfrowych w zrównoważony sposób. Zadbaj o balans między czasem online i offline – zarówno u dzieci, jak i u siebie.
  • Ćwicz mózg i zapewnij dziecku tego typu zajęcie. Działa on bowiem jak mięsień, który do właściwego funkcjonowania potrzebuje kreatywnych, stymulujących go bodźców.
  • Zadbaj o wysiłek fizyczny dziecka oraz czas na odpoczynek i regenerację.
  • Pamiętaj, by nie wykorzystywać urządzeń mobilnych czy pozwolenie na korzystanie z nich jako narzędzi do nagradzania lub karania dziecka.

Pamiętaj!

To rodzic decyduje, kiedy przekazać dziecku pierwsze urządzenie z dostępem do Internetu. Sam/a musisz rozstrzygnąć, czy to już właściwy moment. Upewnij się, że dziecko rozumie podstawowe zasady korzystania z Internetu i telefonu, ale wcześniej jasno je określiliście.